Wizyta polskich dzieci ze szkoły w Rukojniach na Wileńszczyźnie w naszej szkole

Wizyta polskich dzieci ze szkoły w Rukojniach na Wileńszczyźnie w naszej szkole

Długo przygotowywaliśmy się do tej wizyty. Długo czekaliśmy, aż nasze marzenia się spełniły. W dniach od 7 do 11 czerwca gościliśmy w naszym mieście, w naszej szkole ośmioro czwartoklasistów z Gimnazjum w Rukojniach z wychowawczynią Panią Krystyną Chodorowicz. Dzięki uprzejmości Państwa Kownackich nasi goście nocowali w pięknym domu – Agroturystyka „Rancho w Dębinie”. Program pobytu był bardzo urozmaicony. Zaczęło się od powitania przez Pana Burmistrza w Urzędzie Miasta, gdzie dzieci i ich opiekun zostali obdarowani prezentami. Podobne powitanie, przez Pana Dyrektora i Panią Wicedyrektor oraz uczniów, miało miejsce w naszej szkole. W ciągu dwóch dni nasi goście uczestniczyli w zajęciach w klasie IIIa i IIb. Jedno popołudnie spędzili w rodzinach tych dzieci, z którymi korespondowali. Zwiedzili nasze miasteczko – wizyta w Kościele, o którym interesująco opowiadał ksiądz Dziekan; odwiedzili „Ołówek”, odbyli zajęcia w NCKiB, a na koniec spróbowali lodów z naszej cukierni. Całą sobotę spędziliśmy w Malborku – Dinopark i Park Linowy oraz zwiedzanie zamku. Wiele radości przynosiły wieczory, gdy odbywały się zabawy przy ognisku. W ich organizacji bardzo pomagali rodzice dzieci z klasy IIb i IIIa. Jedno ognisko odbyło się w „Rancho w Dębinie”. Licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście, którzy obdarowywali hojnie dzieci ze szkoły w Rukojniach prezentami. Hejnaliści z Koła Łowieckiego SZARAK, uświetnili tego dnia nasze spotkanie. Następnego dnia, na zaproszenie rodziców z klasy IIb, ognisko odbyło się u Państwa Okupnych. Oprócz tradycyjnych kiełbasek, były skoki na trampolinie, zabawy terenowe oraz gry zespołowe. Niedzielę spędziliśmy razem z przedstawicielami Stowarzyszenia Traugutt.org w Gdyni. Wszyscy wspaniale bawili się w Centrum Eksperyment, a na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja i Twoja Ojczyzna”. O godzinie 16.00 pożegnaliśmy pięćdziesięcioro dzieci ze szkół polskich z Wileńszczyzny, w tym i naszych znajomych, życząc sobie ponownego spotkania.
Organizatorzy wymiany Ewa Czerniewska i Stella Natora

Materiał na TV Malbork