Litewskie spotkanie

Litewskie spotkanie

W dniach 26- 30 września ośmioro uczniów z klas IV-V oraz nauczycielki Ewa Czerniewska i Stella Natora z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Stawie brali udział w wycieczce na Litwę w ramach programu „Piątka z Pomorza”. Jest to inicjatywa pięciu szkół z naszego województwa, które od 2 lat prowadzą współpracę z polskimi placówkami z okręgu wileńskiego pod patronatem Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. W ciągu czterech dni na uczniów czekało moc atrakcji, które pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie. Potem dzieci wraz z opiekunami udały się do Zułowa- miejsca narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z zinteresowaniem słuchali opowieści o życiu Wielkiego Polaka i jego zasługach w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie wszyscy odwiedzili drewniany kościół w Powiewiórce, w którym był ochrzczony Marszałek. Osobiste doświadczenie powiewu historii w takim miejscu, pozostawia dużo większe wrażenie niż przeczytanie o tym w najlepiej nawet napisanym podręczniku.
Kolejny dzień to wizyta w zaprzyjaźnionej polskiej szkole w Rukojniach. Spotkanie było pełne radości, wzruszeń i wspólnej zabawy. Ostatni raz dzieci widziały się półtora roku temu, kiedy uczniowie zza wschodniej granicy gościli u nas w Nowym Stawie. Zaczęło się od uroczystego i bardzo wzruszającego powitania w auli szkolnej przez dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów. Następnie zwiedzali ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. Odwiedzili muzeum Władysława Syrokomli /polski poeta, patriota, prześladowany przez władze carskie/ urządzone w domu, w którym mieszkał. Innym ciekawym miejscem był zamek w Miednikach. Dużą atrakcją w tym miejscu, była lekcja nauki strzelania z łuku do celu. Na zakończenie pobytu w szkole w Rukojniach odbyła się wspólna dyskoteka, zabawy integracyjne i obfity, słodki poczęstunek. Niestety nadszedł też czas rozstania. Wszyscy obdarowywali się podarkami, a pożegnaniom nie było końca.
Sobota rozpoczęła się udziałem w dożynkach, które odbywały się w miejscowości Pikieliszki. Dzieci miały okazję posmakować wileńskich przysmaków, kupić pierniki pachnące miodem i ręcznie szyte zajączki. Potem cała wycieczka udała się do stolicy Litwy- przepięknego Wilna. Spacer ulicami miasta zaczęli od urzekającego miejsca, pełnego nostalgii i zadumy– cmentarza na Rossie. Wysłuchali opowieści dotyczącej grobu matki, która jest pochowana razem z sercem swojego syna. A tą osobą była Maria Piłsudska- matka Józefa Piłsudskiego. Napis na nagrobku brzmi: „MATKA I SERCE SYNA”.
Potem uczestnicy wycieczki wolnym krokiem udali się pod Ostrą Bramę, gdzie mieli okazję zobaczyć obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Później spacerowali ulicami miasta i podziwiali jego piękno. Na straganach zaopatrzyli się w różne pamiątki, które będą im przypominały o pięknych chwilach przeżytych na Wileńszczyźnie.
Ogromne podziękowania należą się sponsorom, dzięki którym dzieciaki z ZSP SP2 mogły uczestniczyć w projekcie:
– Burmistrz Nowego Stawu p.Jerzy Szałach
– Dyrektor ZSP SP Nr 2 w Nowym Stawie p. Tomasz Bojarczuk
– Fundacja „Nadzieja” w Nowym Stawie
– Firma Caldena w Nowym Stawie
– Bank Spółdzielczy w Nowym Stawie
– Centrum Budowlane Nord – Bud Krzysztof Pruchniewski Nowy Staw
– Pani Hanna Gil
Ewa Czerniewska