Zetknięcie dwóch światów

Zetknięcie dwóch światów

W piątek, 13 września miało w naszej szkole niecodzienne spotkanie. Gościliśmy przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Jeden z nich był osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku. Drugi z gości starał się uczniom przekazać wiedzę na temat różnych niepełnosprawności takich, jak: niedowidzenie, niedosłuch, niepełnosprawność ruchowa i sposobów radzenia sobie z nimi w konkretnych sytuacjach życiowych.
Podczas zorganizowanych przez Panów warsztatów edukacyjnych, poprzez dramy i odgrywanie scenek z życia osób niepełnosprawnych, nasi uczniowie mogli niejako na własnej skórze przekonać się, jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej, czy poruszającej się na wózku. Pozwoliło im to uświadomić sobie, z jakimi barierami stykają się te osoby każdego dnia.
Wielką atrakcją była oczywiście obecność psa serwisowego o imieniu Spike, który wspiera obecnego na zajęciach Pana w jego codziennym życiu. Goście opowiedzieli o ciężkiej pracy psa, który przystosowywany jest do pomocy ludziom potrzebującym wsparcia nawet w prostych sytuacjach życiowych, które nam, ludziom zdrowym, nie sprawiają najmniejszej trudności.
Dwugodzinne spotkania kolejnych grup uczniowskich z przybyłymi gośćmi były tak naprawdę wielką lekcją empatii dla tych, którym los poskąpił potrzebnych do życia umiejętności.