Niecodzienna lekcja historii (X 2019)

Niecodzienna lekcja historii (X 2019)

Wyjazd do Malborka i zwiedzanie zamku nie zapowiadał nic nadzwyczajnego, po prostu jedna z kolejnych wycieczek organizowanych przez nauczycieli. Tym razem było jednak inaczej…
1 października uczniowie klasy VI c wraz z wychowawcą i nauczycielem historii stawili się przed bramą zamku. Czekał tam na nich jeden z Mistrzów Zakonu. Odpowiedzi na zadawane przez Niego pytania były jednocześnie biletem wstępu.
Okazało się jednak, iż nie było to tradycyjne zwiedzanie. Mistrz opowiadał o początkach Zakonu Krzyżackiego, dzieciaki miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia eksponatów z nowej wystawy dotyczącej życia zakonu. Niektóre z przedmiotów zostały wypożyczone z innych muzeów tylko na 2 tygodnie. Największym zainteresowaniem cieszył się modlitewnik z XI wieku, przywieziony z Watykanu.
Głównym zadaniem była jednak nauka śpiewanej modlitwy Ojcze nasz, ale w języku łacińskim. Po kilkunastu próbach w Kościele Najświętszej Maryi Panny na Zamku Wysokim rozbrzmiał śpiew modlitwy, którą setki lat temu śpiewali również bracia zakonni. Było to niesamowite przeżycie.
Dzięki uprzejmości Mistrza uczniowie mogli pospacerować po ogrodzie, odwiedzili też inne sale zamkowe. To była niecodzienna lekcja historii.
(M. Lewandowska)