Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem

Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziecka klasy 2b i 3a spotkały się z pszczelarzem, panem Łukaszem Bławatem. Zaproszony gość przedstawił uczniom wiele ciekawych informacji o życiu pszczół, a także o pracy pszczelarza. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenia w przyrodzie. 

Pszczoły bez opieki człowieka nie przetrwałyby w obecnym środowisku. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, który dotyczy każdego człowieka zamieszkującego naszą planetą. Od kilkunastu lat, ze względu między innymi na zanieczyszczenie środowiska i małą świadomość ekologiczną niektórych rolników maleje populacja pszczół. 

Pan Łukasz opowiedział także o tym, jak powstaje miód. Uczniowie usłyszeli również o zdrowotnych właściwościach miodu. 

Dużą atrakcją było oglądanie ula, stroju pszczelarza oraz przyrządów, których używa w swojej codziennej pracy. Natomiast klasa 3a pochwaliła się pszczelarzowi, że na Ptasim Osiedlu jest zainstalowany domek dla owadów i tam pojawiły się murarki ogrodowe. Murarki ogrodowe to dzikie pszczoły samotnice i w odróżnieniu od pszczół miodnych nie mają królowej i nie współpracują ze sobą. 

Pan pszczelarz zachęcał do hodowania murarek nawet na balkonach i tarasach, a tym bardziej w ogrodach, ponieważ w pracy zapylacza są kilkukrotnie wydajniejsze od pszczoły miodnej. 

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem. Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.