Rocznica Odzyskania Niepodległości – Akademia na ul. Bankowej – …za naszą wolność…

Rocznica Odzyskania Niepodległości – Akademia na ul. Bankowej – …za naszą wolność…

Pod takim hasłem przebiegały w tym roku obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. W wielu klasach i na wielu lekcjach podejmowany był ten, jakże ważny dla nas, temat. Punktem kulminacyjnym okazała się uroczysta akademia.

W tym roku pozwolę sobie na nieco inny komentarz niż zwykle…

Wydaje się, że tegoroczny apel przebiegał w zgoła innej atmosferze niż zwykle. Zawsze jest uroczyście, ale w tym roku, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, słowa, takie jak: niepodległość, wolność, patriotyzm, nabierają innego znaczenia. Kompletna cisza wśród publiczności, łzy napływające do oczu, teksty pieśni patriotycznych i tekstów poetyckich uświadomiły chyba zgromadzonym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i że stale trzeba o nią dbać, a czasem i zawalczyć.

Dziękuję uczniom zaangażowanym w występ, tym uroczym, chwilami jeszcze nieśmiałym Czwartaczkom, ale też i dorastającej Młodzieży ze starszych klas. Pokazaliście na scenie jedność – to, o co tak trudno w dzisiejszej otaczającej nas rzeczywistości. 

Wielki ukłon kieruję w stronę moich Szanownych Koleżanek – P. A. Kozieł – Pacanek, I. Socińskiej, I. Jurczak za współpracę. To dla mnie zaszczyt pracować z Osobami, które dobrze wiedzą, jak trudno dzisiaj przekazać idee patriotyzmu.

Dziękuję Wam, wspaniała Publiczności, za uważne obejrzenie naszego programu. 

Cisną się na usta słowa naszego hymnu:

    ,,Jeszcze Polska nie zginęła, póki My żyjemy…”

M. Lewandowska