Dzień Ziemi na ul. Gdańskiej

Dzień Ziemi na ul. Gdańskiej

“Zmiana zaczyna się od działania” z takim hasłem rozpoczęliśmy tydzień z naszym dziecięcym ratowaniem planety w SP nr 2 przy ul. Gdańskiej 53.
W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu dla uczniów odbywały się lekcje związane z ochroną środowiska. Prezentacje uzmysłowiły uczestnikom ekologicznej akcji, jak bardzo nasza planeta jest zagrożona zagładą. Po krótkiej prezentacji uczniowie odczytali apel, pod którym podpisali się z pełną świadomością: „Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.”

22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi. Dołączamy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczymy o nasz dom. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

Uczniowie mieli do wykonania zadania związane z obchodami Dnia Ziemi. W grupach przygotowywali plakaty na temat “Dlaczego dbamy o naszą Ziemię?”, “Jak dbamy o naszą Ziemię?”. Pojawiły się plakaty o segregacji odpadów oraz hasła nawołujące do szanowania planety. Podczas spacerów do parku, na Ptasie Osiedle uczniowie zagrali w Ekologiczne Bingo i Przyrodnicze Sudoku, które sprawiły im wiele frajdy. Śmiechu i radości było co niemiara oraz zdrowej rywalizacji. Starsi uczniowie przygotowywali na długich paskach “Drzewa – z odcisków dłoni”, prace wyglądają niezwykle imponująco. Śpiewaliśmy piosenki o tym, że Ziemia jest naszym domem, a także sadziliśmy roślinki w doniczkach z recyklingu, które powiesiliśmy częściowo na Ptasim Osiedlu. Niestety pierwszoklasiści musieli już swoje Kwietniki postawić na szkolnym parapecie, ponieważ na Ptasim Osiedlu rozpoczęto prace związane z przygotowaniem do budowy sali, parkingu. Wystawa plakatów, kolorowych kwietników wykonanych w tym dniu jest dostępna do oglądania na szkolnym korytarzu przy każdym gabinecie, na którą serdecznie zapraszamy.