XV Ogólnopolski Tydzień Kariery „Talent i praca to się opłaca” (16 – 22 października)

XV Ogólnopolski Tydzień Kariery „Talent i praca to się opłaca” (16 – 22 października)

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) to coroczne działanie organizowane przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP (SDSiZ RP) mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju doradztwa zawodowego.
Działania w szkole rozpoczęliśmy od promocji Tygodnia, w szkole przy ul. Mickiewicza dla kl. 1-3 oraz przy ul. Bankowej dla klas 4-8.
Klasy 8 na lekcjach wiedzy o społeczeństwie wykonały plakaty ukazujące informacje na temat talentu, umiejętności i kariery. Plakaty zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły działania rozpoczęli od obejrzenia filmów edukacyjnych. Na ich podstawie dzieci dowiedziały się o zawodach wykonywanych dawniej, dziś i jakie zawody będą cieszyły się zainteresowaniem w niedalekiej przyszłości. Miały okazję poznać czynności i narzędzia charakterystyczne dla danego zawodu. Pierwszaki rysowały narzędzia, których ich rodzice używają w pracy i na tej podstawie, odgadywali, w jakim zawodzie pracują ich rodzice. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć na korytarzu szkolnym wystawę ,,Narzędzia potrzebne dawniej do pracy ”. Niektóre eksponaty liczą sobie ponad pół wieku. Można zobaczyć przedmioty z których korzystali m.in. rolnicy, kucharze, praczki, stolarze, np. maszynę do szycia, urządzenie do garbowania skór, żelazka na duszę i wiele, wiele innych. Wystawa trwa do końca października br.
Przez cały tydzień, klasy 4-6 na lekcjach wychowawczych omawiali temat umiejętności. Korzystali także z gier i zabaw on-line w celu poszerzenia swojej wiedzy na ten temat i uatrakcyjnienia zajęć.
W dniu 17.10.23r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie dla klas 7-8 z młodymi liderami, p. Z. Fijas – dziennikarką, z p. K. Mytkowską – stylistką paznokci i p. M. Siudakiem – z zawodu – tokarzem. Zaproszeni goście opowiedzieli młodzieży o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej oraz wskazywali na umiejętności, zdolności czy takie cechy jak samodyscyplina, kreatywność, zaradność warunkujących sukcesy zawodowe.
Z kolei, w dniu 18.10.2023 odbył się pokaz zawodów. Uczniowie klas 4-8 zaprezentowali kreacje związane ze światem zawodów. Była instruktorka jazdy konnej, przedstawiciele służb specjalnych, kucharz, lekarz, mechanik, rolnik, nauczyciel i wiele innych, znanych i mniej znanych, nowych np. influencer. Pokaz ten był inspiracją między innymi dla klas 8, którzy stoją przed wyborem przyszłej szkoły. Dopełnieniem pokazu zawodów była tzw. “dyskoteka zawodowców”, która odbyła się 19.10.2023. Wielu uczniów przebrało się za przedstawicieli różnych zawodów.
Ostatni dzień przeznaczony był na zajęcia w klasach 7-8 z udziałem doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku, p. Annę Kosek i p. K. Orzeł.
Uczniowie grali w gry edukacyjne ,,Planuję – zyskuję” i ,,Chłopską Szkołę Biznesu”, dzięki którym uczyli się umiejętności komunikacyjnych, negocjacji i przedsiębiorczości. Gry sprawiały wszystkim dużo radości, a u niektórych uczniów ujawniło się ,,zacięcie biznesowe”.
Organizatorzy: M. Łabaj, M. Warachewicz, I. Cieszyńska dziękują dyrekcji, nauczycielom za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć.