Wyjazd do Norwegii

Wyjazd do Norwegii

W dniach 22 – 24 kwietnia 2024 r. czworo uczniów z klasy 7a i 7c naszej szkoły, wraz z opiekunami, wzięło udział w wyjeździe studyjnym w ramach projektu polsko – norweskiego zatytułowanego „Zielone Żuławy – poprawa efektywności energetycznej budynków szkolnych na obszarze Żuław Wiślanych”. Projekt jest realizowany w partnerstwie z gminami Cedry Wielkie i Nowy Dwór Gdański.
Podczas wyjazdu miejscem zakwaterowania był hotel THON w miejscowości Lillestrom, natomiast zajęcia projektowe miały miejsce w miejscowości Kjeller, gdzie mają swoje siedziby Instytuty NILU i IFE, których byli gośćmi.
23 kwietnia uczestnicy zwiedzali laboratoria w instytucie NILU (Norweski Instytut ds. Badania Powietrza), który zajmuje się mierzeniem i badaniem wpływów działalności człowieka na środowisko.
24 kwietnia gościli w instytucie IFE (Instytut ds. Technologii Energetycznych), który zajmuje się badaniami nad nowymi materiałami do produkcji energii, bezpieczeństwem tych materiałów i ich wpływem na środowisko naturalne.
Program obejmował również wizytę w ekologicznej elektrowni, zasilanej pelletem i fotowoltaiką, która dostarcza ogrzewanie i ciepłą wodę dla około 23 000 mieszkańców w okręgu Akershus.
23 kwietnia, zmęczeni po całodniowych zajęciach warsztatowych, uczniowie wraz z opiekunami udali się na krótką wycieczkę do Oslo, stolicy Norwegii. Było dosyć późno, ale udało się im zobaczyć główną ulicę Oslo, Karl Johans Gate i położone wzdłuż restauracyjki, hotele, uniwersytet, pałac królewski, siedzibę parlamentu i dużo więcej.

Uczniowie biorący udział w wyjeździe: Hanna Bielawska, Aleksandra Zalewska, Adam Sawicki i Maciej Pepliński są bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w projekcie. Jak sami relacjonują, poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Poznali budowę baterii, paneli słonecznych, mieli okazję dowiedzieć się jak zdobywa się zielony i niebieski wodór.
Jedna z uczestniczek tak relacjonuje swój pobyt:
„Jestem zachwycona tą przepiękną przygodą, jaką przeżyłam w Norwegii. Poznałam tam wspaniałych, ciekawych ludzi, z którymi do dziś utrzymuję kontakt. Dzięki temu projektowi dowiedziałam się, w jaki sposób oczyszczane jest powietrze w tym ekologicznym kraju oraz poznałam przerażające skutki zaniedbywania środowiska. Jestem naprawdę zaskoczona, ile rzeczy i jakich ludzi można poznać w przeciągu 3 dni. Było cudownie!”
Zdaniem innego ucznia:
„Udział w projekcie „Zielone Żuławy” bardzo mnie pozytywnie zaskoczył. Poznałem tam wspaniałych, mądrych ludzi. Zdobyłem mnóstwo informacji o energii odnawialnej, byłem też zaskoczony jak wielki jest instytut NILU. Zakochałem się w krajobrazie Norwegii i tym, jak jest ona rozbudowana przemysłowo.”
Wszyscy uczestnicy są zachwyceni pięknymi widokami Norwegii.
Opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel języka angielskiego p. Bogusław Wilkocki.