Na Piastowskim Szlaku

Na Piastowskim Szlaku

5 czerwca tuż po wschodzie słońca uczniowie klas Vc, Vd, Ve rozpoczęli wycieczkę śladami pierwszych Piastów. Nim dotarli do dawnej stolicy Polski – Gniezna, odwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Żninie, a następnie przejechali kolejką do Biskupina. Tam zwiedzali Muzeum Archeologiczne i odnalezioną podczas wykopalisk osadę.
Kolejnym etapem wycieczki było Gniezno, a przede wszystkim Katedra z pięknymi zabytkowymi drzwiami. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Ostrowa Lednickiego, miejsca Chrztu Polski. Trzeba się tam było przeprawić specjalnym promem, co dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń. Na wyspie obejrzeli pozostałości kaplicy z X wieku.
Następnego dnia uczniowie zwiedzali Poznań, a właściwie bawili się w detektywów historii, za wyszukanie wszystkich odpowiedzi na zadania przewodnika, otrzymali dyplomy Detektywa Historii. Egzamin wszyscy uczestnicy wycieczki zdali celująco. Nie mogło też oczywiście zabraknąć wysłuchania o 12.00 hejnału z ratuszowej wieży, a przede wszystkim ujrzenia koziołków.
Po południu zwiedzaliśmy Palmiarnię, chociaż nie było to klasyczne zwiedzanie, a raczej rodzaj testu na przetrwanie w trudnych warunkach dżungli i zdobycie umiejętności, które pozwolą na przeżycie, wykorzystując do tego naturalne warunki. Zadania były trudne, ale nasi uczniowie i tu poradzili sobie znakomicie i zdobyli wszystkie sprawności.
Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie zamków w Kórniku i Rogalinie. Tu z kolei wielkie wrażenie zrobiły przede wszystkim 3 dęby – Lech, Czech i Rus, każdy z nich liczy sobie około 850 lat. Wcześniej jednak uczniowie zamienili się w piekarzy i uczyli się przygotowywać rogale świętomarcińskie pod okiem fachowych cukierników.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie późnym wieczorem powrócili ze zdobytymi trofeami do domu