Międzynarodowy Dzień Książki, Szkolny Konkurs Recytatorski  “Moje bajki”

Międzynarodowy Dzień Książki, Szkolny Konkurs Recytatorski  “Moje bajki”

Dzień Książki dla dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin znanego pisarza Hansa Christiana Andersena, autora wielu baśni w tym m.in. „Małej Syrenki”, “Brzydkiego Kaczątka” czy „Królowej Śniegu”.
14 kwietnia 2023r. święto to obchodziły dzieci w szkole przy ul. Gdańskiej.
Apel szkolny rozpoczął się od przedstawienia teatralnego pt. “Dziwny sen Hani”. Aktorami byli uczniowie z klasy 3a i 1c. Dzieci obejrzały występ, którego bohaterami byli: Hania, Jacek, Marek oraz postacie z bajek: Krasnal, Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kopciuszek i Sierotka Marysia.
Bohaterce śniło się, że postacie z bajek skarżą się na złe traktowanie książek przez czytelników (wyrywanie kartek, malowanie po książkach, zalewanie i plamienie). Na szczęście znaleźli rozwiązanie, którym było założenie Klubu Przyjaciół Książki. Koło wokalne przygotowało i zaśpiewało dwie piosenki “Książki, książki, książki” oraz “Książka przyjaciółka”.
Inscenizacja oraz zaprezentowane piosenki miały przede wszystkim rozbudzić wśród najmłodszych zainteresowania czytelnicze, przekazać prośbę o traktowaniu książek jak najlepszych przyjaciół. Z pewnością to się udało, ponieważ pięciolatki oraz uczniowie klas 0 – III wysłuchali występów z dużym zainteresowaniem.
Po części artystycznej odbył się Konkurs Recytatorski “Moje bajki” dla klas I-III. Uczniowie, wybrani w eliminacjach klasowych, recytowali wiersze, nawiązujące tematycznie do bajek. Klasy 1 – wiersz Barbary Szelągowskiej “Moje bajki”, klasy 2 – “Świat bajek” Bożeny Formy, klasy 3 – “Baje, bajki, bajeczki” Joanny Myślińskiej. Uczestników konkursu oceniała komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor Monika Kordek, pani pedagog Marta Łabaj i pani bibliotekarka Anna Wojciechowska. Trzeba zaznaczyć, że miała trudne zadanie, ponieważ wszyscy zaprezentowali ciekawe interpretacje przygotowanych utworów.
Laureaci konkursu:
Klasy 1
I miejsce – Aleksander Ostrowski – klasa 1b
II miejsce – Zuzanna Nierzwicka – klasa 1a
III miejsce – Liliana Bednarz – klasa 1c
Klasy 2
I miejsce – Oliwia Świtalska – klasa 2a
II miejsce – Julia Malinowska – klasa 2c
III miejsce – Wiktor Szczepaniak – klasa 2b
Klasy 3
I miejsce – Milena Strzelczyk – klasa 3b
II miejsce – Aleksandra Sawicka – klasa 3c
III miejsce – Celina Stefaniak- klasa 3a
Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Dalsze świętowanie Dnia Książki odbywało się już w klasach. Dzieci obejrzały prezentację pt. “Zasady korzystania z książek” oraz wykonały przygotowane dla poszczególnych klas zadania. Grupy 0 i klasy 1 – pokolorowały plakat z postacią bajkową, klasy 2 ułożyły hasła zachęcające do czytania książek, klasy 3 natomiast ułożyły hasła zachęcające do szanowania książek. Efekty prac uczniów można zobaczyć na zdjęciach. Wszyscy dobrze się bawili i z pewnością częściej będą sięgać po książkę, odwiedzając np. szkolną bibliotekę.
Organizatorzy: M. Przyłożyńska, A. Siemieniec, J. Suchcicka