Pilotaż

W I semestrze roku szkolnego 2013/14 nasza szkoła rozpoczęła swoją przygodę z Mistrzami Kodowania, która trwa do dzisiaj. Nasze pierwsze kroki to udział w pilotażowej edycji programu “Mistrzowie Kodowania”, do której zaproszono jedynie 34 szkoły z całej Polski. Udział w programie polegał na przeprowadzeniu z uczniami 8 dwugodzinnych modułów dotyczących nauki programowania w języku Scratch. Entuzjaści nowych technologii zgłębiali tajniki algorytmów na dodatkowych zajęciach, które odbywały się w soboty!
Sukcesy programistyczne naszych uczniów zostały docenione i dostrzeżone również poza Nowym Stawem. 4 grudnia 2013 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Vint Cerf, człowiek nazywany „ojcem internetu”, amerykański informatyk oraz wiceprezes firmy Google, wygłosił wykład pod tytułem „Internet wczoraj, dziś i jutro”. Przed i po wystąpieniu Vinta Cerfa reprezentacja uczniów naszej szkoły (jako jedna z 5 wybranych szkół oraz jedyna szkoła podstawowa) miała okazję prezentować efekty swojej pracy – w naszym przypadku były to gry edukacyjne (matematyczne) uczniów przygotowane przez nich w programie Scratch. Vint Cerf osobiście pogratulował naszym uczniom pomysłów, zapału i wykonanych gier. Takie spotkanie zostanie w pamięci na długo!

W dniach 13-14 stycznia 2014 roku odbyło się uroczyste podsumowanie programu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w którym uczestniczyło 5 uczniów naszej szkoły oraz nauczyciele prowadzący zajęcia. Podczas Festiwalu Projektów, który odbył się 13 stycznia 2014, uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie projekty: animacje i gry.