Zabawa karnawałowa na ulicy Gdańskiej

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i smaków oraz zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest bardzo wyczekiwanym wydarzeniem w naszej szkole, ponieważ zawsze dostarcza wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas i tym razem. Dnia 5 lutego 2020r., w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Gdańskiej 53, odbył się Bal Karnawałowy pod hasłem “Podróż dookoła świata”. W pięknie udekorowanej sali pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, biedronki, piratów, żołnierzy, wojowników, cyganki, Indianki, policjantów, Batmanów, krakowianki, żołnierzy imperium, zwierzęta… nie sposób zliczyć i wymienić ich wszystkich. W sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny karnawał już za rok.

Bezpieczne ferie – apel na ulicy Gdańskiej

Piątek 10 stycznia był ostatnim dniem nauki przed feriami zimowymi. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel „Bezpieczne ferie”. Apel przygotowały klasy Ib i IIIa pod kierunkiem P. Ewy Miśkiewicz i P. Moniki Przyłożyńskiej oraz Kółko Wokalne pod kierunkiem P. Ani Siemieniec i P. Moniki Przyłożyńskiej, a zimową dekorację przygotowała P. Danuta Ostrowska. Podczas apelu wystąpiły dzieci (Adam, Ola, Tosia, Blanka, Maciej, Justyna, Piotr), które udzieliły wszystkim uczniom przestróg, których należy przestrzegać podczas zimowego wypoczynku. Pani Zima (Amelka) obiecała dzieciom, że jeżeli będą przestrzegać rad, których wysłuchały, pozwoli im skorzystać w pełni z uroków zimy. Gościnnie wystąpił także Pan Policjant, który wspólnie z postaciami bałwanków (w tej roli Wiktoria i Filip) sprawdził, czy nasi uczniowie wiedzą, jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe i bawić się w czasie zimy. W zimową atmosferę wprowadziły dzieci dziewczynki z Kółka Wokalnego. Uczniowie w skupieniu wysłuchali apelu. Mamy nadzieję, że pamiętając o wysłuchanych radach, nasi uczniowie spędzili ferie bezpiecznie i wesoło.

Jasełka na ulicy Gdańskiej

20 grudnia 2019 roku w szkole przy ul. Gdańskiej 53 cała społeczność szkolna wzięła udział w “Muzycznych Jasełkach 2019”. Sceny Bożego Narodzenia przygotowali w niezwykle realny sposób aktorzy z klas I-IV, natomiast pozostali uczniowie klas I-IV oraz gr. 5-latków, 0a i 0b aktywnie uczestniczyli w tworzeniu jasełek wykonując pastorałkę przydzieloną przez “reżysera”. Koło Wokalne Nuteczki wcieliło się w anioły i górali, natomiast koło taneczne jak prawdziwe niebiańskie anioły zaczarowały tańcem. Podczas finałowej pastorałki “Tak, to on jest Królem”, wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły założyli na głowę korony i gromkim śpiewem przekazali, że narodzony Jezus jest Królem świata.
Tegoroczne jasełka szkolne różniły się od tych, które dotychczas były wystawiane przed świętami Bożego Narodzenia. Jasełka tworzyli aktorzy wraz z publicznością, po raz pierwszy też udało się w sali gimnastycznej stworzyć namiastkę sceny w teatrze, a to dzięki zaciemnieniu sali i scenicznych świateł, które użyczyło NCKiB.
Serdecznie dziękujemy wszystkim aktorom, uczniom, wychowawcom i pracownikom szkoły za wsparcie, pomoc w przygotowaniu i za ten piękny czas tworzenia oraz wspólne przeżywanie Narodzenia Pana Jezusa.

Wycieczka klas IIIa i IIIc do Fabryki Sztuk w Tczewie

13 grudnia uczniowie klasy IIIa i IIIc poczuli przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia dzieci odwiedziły Fabrykę Sztuk w Tczewie. Obie klasy uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywały wiszące choinki z papieru. Wykonane przez nich ozdoby znajdą swoje miejsce na świątecznych drzewkach w domach dzieci. Dużą atrakcją dla dzieci było także zwiedzanie wystawy poświęconej świętom Bożego Narodzenia na Pomorzu. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom, w jaki sposób obchodzono dawniej święta Bożego Narodzenia oraz jakie zwyczaje i tradycje, były z nimi związane. Wystawa, jak i warsztaty plastyczne, pozostawiły w dzieciach niezapomniane wrażenia!

Klasa 1a i 1b w Owidzu

9 grudnia 2019r. uczniowie z klas 1c i 2a, przetartym już przez uczniów z klas 1a i 1b szlakiem, wyruszyły do Grodziska Owidz. Na miejscu dzieci zastały prawdziwą, piękną i magiczną Krainę Mikołaja, w której czekała świta Elfów oraz Renifer Radolf. Zabawy było co niemiara, od bitwy na “śnieżki”, tańce hawajskie, taniec limbo po egzaminy sprawnościowe. Ponadto dzieci dekorowały pierniczki oraz pisały listy do Mikołaja, które wrzucały do wagonów specjalnego, ekspresowego pociągu, aby mogły dotrzeć na czas. Oczywiście nad całością czuwały Elfy i Radolf. Po wykonanych zadaniach uczniowie przywołali Mikołaja wspólnie zaśpiewaną piosenką. Mikołaj oderwał się od pracy, zostawił na chwilę przygotowywanie prezentów i chętnie rozmawiał z każdym dzieckiem. Dzieci niecierpliwie czekały by usiąść przy świętym, by móc zdradzić mu swoje marzenia. Obiecywały także, że na pewno będą bardzo grzeczne!

“Od seniora do juniora – trzy pokolenia dbają o zdrowie”

Klasy VIII b i VIIIa przygotowały projekt w ramach konkursu “Szwecja z klasą”. Do naszej akcji zaprosiliśmy mamy, babcie i dziadków. Przybyli również tatusiowie, ale najmniej licznie (praca!).
Nasze popołudnie było pełne zdrowych wyzwań i zdrowego jedzenia. Postawiliśmy na trening na świeżym powietrzu. Przeszliśmy ulicami naszego miasta w barwnym korowodzie prosto na miejski stadion. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedni uprawiali nordic walking, a drudzy aktywnie korzystali z fit parku. Swoją kondycją zaskoczył nas dziadek Alana i Oliviera – zakasował nas.
Dalszą część akcji przenieśliśmy do sali gimnastycznej naszej szkoły. Tu zorganizowaliśmy różne ćwiczenia, wyścigi rzędów oraz pełną emocji grę w siatkówkę. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na zdrowie jedzonko – szwedzkiego śledzika i polskie kolorowe, pełne witamin kanapki, które przygotowaliśmy sami. Były też soki i woda mineralna. Podczas przygotowywania przysmaków też się nie nudziliśmy.
Nad całością czuwały Panie Alicja Kaźmierczak i Agnieszka Pliszka-Czapp. I choć konkursu nie wygraliśmy to naprawdę świetnie się bawiliśmy:)

Serdeczne podziękowania dla Pani Zuzanny Olesińskiej za sesję zdjęciową i wsparcie przy projekcie.

Podsumowanie mikołajkowego maratonu pisania listów

Kochani! Dziękujemy wszystkim, którzy napisali chociaż jeden list:) Byli z nami uczniowie z klas VI – VIII, nasi absolwenci, rodzice i nauczyciele. Napisaliśmy ponad 500 listów. Podczas nocnego maratonu pisaliśmy, wysyłaliśmy petycje on line, a przy tym dobrze się bawiliśmy.
Co roku podczas Maratonu wysyłamy z Polski kilkaset tysięcy listów, aby pomóc osobom, których prawa zostały złamane. W ostatnim roku nasze listy doprowadziły m.in. do uwolnienia Olega Seńcowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty aresztowanego za sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję. “Listy są bardzo ważne dla każdego więźnia. Możesz nie jeść przez cały dzień, ale listy są najważniejsze. Dlatego: PISZ, PISZ, PISZ. O wszystkim. To utrzymuje przy życiu.” – powiedział Oleg. Po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia, Oleg Seńcow podziękował osobom, które go wspierały: “Jestem wdzięczny każdemu za wszystkie listy, które przysłaliście i wszystkie działania, jakie podjęliście.”
Nowy Staw zabiera głos w słusznej sprawie.