Jasełka na ulicy Gdańskiej

20 grudnia 2019 roku w szkole przy ul. Gdańskiej 53 cała społeczność szkolna wzięła udział w “Muzycznych Jasełkach 2019”. Sceny Bożego Narodzenia przygotowali w niezwykle realny sposób aktorzy z klas I-IV, natomiast pozostali uczniowie klas I-IV oraz gr. 5-latków, 0a i 0b aktywnie uczestniczyli w tworzeniu jasełek wykonując pastorałkę przydzieloną przez “reżysera”. Koło Wokalne Nuteczki wcieliło się w anioły i górali, natomiast koło taneczne jak prawdziwe niebiańskie anioły zaczarowały tańcem. Podczas finałowej pastorałki “Tak, to on jest Królem”, wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły założyli na głowę korony i gromkim śpiewem przekazali, że narodzony Jezus jest Królem świata.
Tegoroczne jasełka szkolne różniły się od tych, które dotychczas były wystawiane przed świętami Bożego Narodzenia. Jasełka tworzyli aktorzy wraz z publicznością, po raz pierwszy też udało się w sali gimnastycznej stworzyć namiastkę sceny w teatrze, a to dzięki zaciemnieniu sali i scenicznych świateł, które użyczyło NCKiB.
Serdecznie dziękujemy wszystkim aktorom, uczniom, wychowawcom i pracownikom szkoły za wsparcie, pomoc w przygotowaniu i za ten piękny czas tworzenia oraz wspólne przeżywanie Narodzenia Pana Jezusa.

Wycieczka klas IIIa i IIIc do Fabryki Sztuk w Tczewie

13 grudnia uczniowie klasy IIIa i IIIc poczuli przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia dzieci odwiedziły Fabrykę Sztuk w Tczewie. Obie klasy uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w czasie których wykonywały wiszące choinki z papieru. Wykonane przez nich ozdoby znajdą swoje miejsce na świątecznych drzewkach w domach dzieci. Dużą atrakcją dla dzieci było także zwiedzanie wystawy poświęconej świętom Bożego Narodzenia na Pomorzu. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom, w jaki sposób obchodzono dawniej święta Bożego Narodzenia oraz jakie zwyczaje i tradycje, były z nimi związane. Wystawa, jak i warsztaty plastyczne, pozostawiły w dzieciach niezapomniane wrażenia!

Klasa 1a i 1b w Owidzu

9 grudnia 2019r. uczniowie z klas 1c i 2a, przetartym już przez uczniów z klas 1a i 1b szlakiem, wyruszyły do Grodziska Owidz. Na miejscu dzieci zastały prawdziwą, piękną i magiczną Krainę Mikołaja, w której czekała świta Elfów oraz Renifer Radolf. Zabawy było co niemiara, od bitwy na “śnieżki”, tańce hawajskie, taniec limbo po egzaminy sprawnościowe. Ponadto dzieci dekorowały pierniczki oraz pisały listy do Mikołaja, które wrzucały do wagonów specjalnego, ekspresowego pociągu, aby mogły dotrzeć na czas. Oczywiście nad całością czuwały Elfy i Radolf. Po wykonanych zadaniach uczniowie przywołali Mikołaja wspólnie zaśpiewaną piosenką. Mikołaj oderwał się od pracy, zostawił na chwilę przygotowywanie prezentów i chętnie rozmawiał z każdym dzieckiem. Dzieci niecierpliwie czekały by usiąść przy świętym, by móc zdradzić mu swoje marzenia. Obiecywały także, że na pewno będą bardzo grzeczne!

“Od seniora do juniora – trzy pokolenia dbają o zdrowie”

Klasy VIII b i VIIIa przygotowały projekt w ramach konkursu “Szwecja z klasą”. Do naszej akcji zaprosiliśmy mamy, babcie i dziadków. Przybyli również tatusiowie, ale najmniej licznie (praca!).
Nasze popołudnie było pełne zdrowych wyzwań i zdrowego jedzenia. Postawiliśmy na trening na świeżym powietrzu. Przeszliśmy ulicami naszego miasta w barwnym korowodzie prosto na miejski stadion. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedni uprawiali nordic walking, a drudzy aktywnie korzystali z fit parku. Swoją kondycją zaskoczył nas dziadek Alana i Oliviera – zakasował nas.
Dalszą część akcji przenieśliśmy do sali gimnastycznej naszej szkoły. Tu zorganizowaliśmy różne ćwiczenia, wyścigi rzędów oraz pełną emocji grę w siatkówkę. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na zdrowie jedzonko – szwedzkiego śledzika i polskie kolorowe, pełne witamin kanapki, które przygotowaliśmy sami. Były też soki i woda mineralna. Podczas przygotowywania przysmaków też się nie nudziliśmy.
Nad całością czuwały Panie Alicja Kaźmierczak i Agnieszka Pliszka-Czapp. I choć konkursu nie wygraliśmy to naprawdę świetnie się bawiliśmy:)

Serdeczne podziękowania dla Pani Zuzanny Olesińskiej za sesję zdjęciową i wsparcie przy projekcie.

Podsumowanie mikołajkowego maratonu pisania listów

Kochani! Dziękujemy wszystkim, którzy napisali chociaż jeden list:) Byli z nami uczniowie z klas VI – VIII, nasi absolwenci, rodzice i nauczyciele. Napisaliśmy ponad 500 listów. Podczas nocnego maratonu pisaliśmy, wysyłaliśmy petycje on line, a przy tym dobrze się bawiliśmy.
Co roku podczas Maratonu wysyłamy z Polski kilkaset tysięcy listów, aby pomóc osobom, których prawa zostały złamane. W ostatnim roku nasze listy doprowadziły m.in. do uwolnienia Olega Seńcowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty aresztowanego za sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję. “Listy są bardzo ważne dla każdego więźnia. Możesz nie jeść przez cały dzień, ale listy są najważniejsze. Dlatego: PISZ, PISZ, PISZ. O wszystkim. To utrzymuje przy życiu.” – powiedział Oleg. Po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia, Oleg Seńcow podziękował osobom, które go wspierały: “Jestem wdzięczny każdemu za wszystkie listy, które przysłaliście i wszystkie działania, jakie podjęliście.”
Nowy Staw zabiera głos w słusznej sprawie.

Dyskoteka Andrzejkowa w klasach I-IV

28 listopada uczniowie klas I-IV chętnie odwiedzili szkołę w godzinach popołudniowych, biorąc udział w dyskotece andrzejkowej. Impreza została zorganizowana przez Mały Samorząd Uczniowski. Przez 2 godziny dzieci doskonale bawiły się przy muzyce, a do tańca przygrywał dzieciom (tak, jak w ubiegłym roku) DJ Maciek. Uczniowie chętnie wzięli udział także w konkursach tanecznych, takich jak taniec z miotłą czy tańce na gazecie. Tradycyjnie odbyły się wybory Króla i Królowej Dyskoteki. W tym roku zostali nimi Adam i Hania z klasy IIIa. W trakcie dyskoteki można było zakupić także galaretki, ciasto i napoje przygotowane przez rodziców. Odbyła się także loteria fantowa, z której dochód zasili księgozbiór naszych szkolnych bibliotek.