Klasa 1a i 1b w Owidzu

9 grudnia 2019r. uczniowie z klas 1c i 2a, przetartym już przez uczniów z klas 1a i 1b szlakiem, wyruszyły do Grodziska Owidz. Na miejscu dzieci zastały prawdziwą, piękną i magiczną Krainę Mikołaja, w której czekała świta Elfów oraz Renifer Radolf. Zabawy było co niemiara, od bitwy na “śnieżki”, tańce hawajskie, taniec limbo po egzaminy sprawnościowe. Ponadto dzieci dekorowały pierniczki oraz pisały listy do Mikołaja, które wrzucały do wagonów specjalnego, ekspresowego pociągu, aby mogły dotrzeć na czas. Oczywiście nad całością czuwały Elfy i Radolf. Po wykonanych zadaniach uczniowie przywołali Mikołaja wspólnie zaśpiewaną piosenką. Mikołaj oderwał się od pracy, zostawił na chwilę przygotowywanie prezentów i chętnie rozmawiał z każdym dzieckiem. Dzieci niecierpliwie czekały by usiąść przy świętym, by móc zdradzić mu swoje marzenia. Obiecywały także, że na pewno będą bardzo grzeczne!

“Od seniora do juniora – trzy pokolenia dbają o zdrowie”

Klasy VIII b i VIIIa przygotowały projekt w ramach konkursu “Szwecja z klasą”. Do naszej akcji zaprosiliśmy mamy, babcie i dziadków. Przybyli również tatusiowie, ale najmniej licznie (praca!).
Nasze popołudnie było pełne zdrowych wyzwań i zdrowego jedzenia. Postawiliśmy na trening na świeżym powietrzu. Przeszliśmy ulicami naszego miasta w barwnym korowodzie prosto na miejski stadion. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedni uprawiali nordic walking, a drudzy aktywnie korzystali z fit parku. Swoją kondycją zaskoczył nas dziadek Alana i Oliviera – zakasował nas.
Dalszą część akcji przenieśliśmy do sali gimnastycznej naszej szkoły. Tu zorganizowaliśmy różne ćwiczenia, wyścigi rzędów oraz pełną emocji grę w siatkówkę. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na zdrowie jedzonko – szwedzkiego śledzika i polskie kolorowe, pełne witamin kanapki, które przygotowaliśmy sami. Były też soki i woda mineralna. Podczas przygotowywania przysmaków też się nie nudziliśmy.
Nad całością czuwały Panie Alicja Kaźmierczak i Agnieszka Pliszka-Czapp. I choć konkursu nie wygraliśmy to naprawdę świetnie się bawiliśmy:)

Podsumowanie mikołajkowego maratonu pisania listów

Kochani! Dziękujemy wszystkim, którzy napisali chociaż jeden list:) Byli z nami uczniowie z klas VI – VIII, nasi absolwenci, rodzice i nauczyciele. Napisaliśmy ponad 500 listów. Podczas nocnego maratonu pisaliśmy, wysyłaliśmy petycje on line, a przy tym dobrze się bawiliśmy.
Co roku podczas Maratonu wysyłamy z Polski kilkaset tysięcy listów, aby pomóc osobom, których prawa zostały złamane. W ostatnim roku nasze listy doprowadziły m.in. do uwolnienia Olega Seńcowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty aresztowanego za sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję. “Listy są bardzo ważne dla każdego więźnia. Możesz nie jeść przez cały dzień, ale listy są najważniejsze. Dlatego: PISZ, PISZ, PISZ. O wszystkim. To utrzymuje przy życiu.” – powiedział Oleg. Po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia, Oleg Seńcow podziękował osobom, które go wspierały: “Jestem wdzięczny każdemu za wszystkie listy, które przysłaliście i wszystkie działania, jakie podjęliście.”
Nowy Staw zabiera głos w słusznej sprawie.

Dyskoteka Andrzejkowa w klasach I-IV

28 listopada uczniowie klas I-IV chętnie odwiedzili szkołę w godzinach popołudniowych, biorąc udział w dyskotece andrzejkowej. Impreza została zorganizowana przez Mały Samorząd Uczniowski. Przez 2 godziny dzieci doskonale bawiły się przy muzyce, a do tańca przygrywał dzieciom (tak, jak w ubiegłym roku) DJ Maciek. Uczniowie chętnie wzięli udział także w konkursach tanecznych, takich jak taniec z miotłą czy tańce na gazecie. Tradycyjnie odbyły się wybory Króla i Królowej Dyskoteki. W tym roku zostali nimi Adam i Hania z klasy IIIa. W trakcie dyskoteki można było zakupić także galaretki, ciasto i napoje przygotowane przez rodziców. Odbyła się także loteria fantowa, z której dochód zasili księgozbiór naszych szkolnych bibliotek.

Mikołajki w szkole

6 grudnia 2019 roku od rana w szkole przy ul. Gdańskiej 53 poruszenie. W powietrzu czuć było, że tego dnia wydarzy się coś niebywałego. I tak było! Uczniowie na cześć Mikołaja ubrali się w Mikołajkowe czapki i przeważał ubiór w kolorze czerwonym. Na drugiej lekcji sala gimnastyczna zamieniła się w bajeczną salę teatralną. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. “Święty Mikołaj w krainie bajek”, który przygotowało koło teatralne Bajdusie we współpracy z kołem wokalnym
Nuteczki. Przepiękną dekorację przygotowała pani Danuta Ostrowska. Brawom nie było końca, a to m.in. za sprawą odwiedzin Biskupa Mikołaja, który obdarzył klasy ciekawymi podarunkami i każdemu złożył najlepsze życzenia. Inscenizacja pozwoliła dzieciom poznać osobę Biskupa Mikołaja, który przybył tego dnia do szkoły i wzbudził ogromne
zaciekawienie wśród najmłodszych.

Grodzisko Owidz – wizyta u Świętego Mikołaja

4 grudnia 2019 roku klasa 1a i 1b odwiedziły Grodzisko Owidz. Grodzisko zamieniło się w Krainę Elfów i Mikołaja. Uczniowie wzięli udział w warsztatach zdobienia pierników. Mieli możliwość pod czujnym okiem Elfów Mikołajowych napisać listy ze swoimi marzeniami i wrzucić do specjalnych wagonów, które listy dostarczą do Mikołaja. Czekając na
spotkanie z upragnionym Mikołajem, zdawali egzamin ze sprawności. Pokonywali tor przeszkód, brali udział w bitwie na “śnieżki”, a także tańcem – wygibańcem próbowali przyspieszyć wizytę Świętego Mikołaja.
Kiedy nareszcie pojawił się Mikołaj, radości nie było końca. Każdy pierwszoklasista miał przyjemność porozmawiać z Mikołajem i otrzymać upominek. Wizyta w Mikołajkowym Grodzisku na pewno pozostanie w pamięci i sercach na długo. Jeszcze tam wrócimy.

Tydzień Bez Przemocy i Agresji na ulicy Gdańskiej

W Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Gdańskiej 53 trwał Tydzień Bez Przemocy i Agresji. Podczas tego tygodnia zostały zorganizowane dla uczniów spotkania integracyjne, prezentacje multimedialne w klasach.
Uczniowie wykonywali różne zadania związane z przeciwdziałaniem zachowaniom agresywnym. Uczniowie byli również motywowani i zachęcani do prowadzenia zdrowego trybu życia i prezentowania postaw godnych do
naśladowania.

Dzień 1 – Dzień Grzeczności
Uczniowie i kadra pedagogiczna w tym dniu
ubrali się w kolory dominujące – biały i zielony. Grupy 5-latków oraz klasy 0-4 uczestniczyły w spotkaniu z policjantami z Komisariatu w Nowym Stawie. Spotkanie dotyczyło przeciwdziałaniu zachowaniom agresywnym, wskazano sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Policjanci przeprowadzili również rozmowę o prawach, które “ja mam”, ale też i inne osoby mają prawa. W tym dniu uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali również plakaty pn. “Magiczne słowa – jestem kulturalny”. Z plakatów powstała wystawa na korytarzach szkolnych.

Tydzień Bez Przemocy i Agresji na ulicy Gdańskiej

Dzień 2 – Dzień Ciszy
W tym dniu kolorem dominującym w ubiorze uczniów i
nauczycieli był kolor niebieski. Wychowawcy w klasach przeprowadzili rozmowy podparte prezentacją multimedialną nt. szkodliwości hałasu. Przeprowadzono również pomiar hałasu w klasach, świetlicy szkolnej i na korytarzach podczas przerw specjalnym urządzeniem – decybelomierzem. Ogromne zainteresowanie wzbudziły “Aktywne przerwy”,
podczas których uczniowie mogli rysować na sztalugach, malować 10 metrową kolorowankę podłogową, rozwiązywać rebusy oraz rozkodowywać obrazki. Okazało się, że taki sposób zagospodarowania przerw przyniósł niesamowite efekty, a mianowicie, uczniowie rozmawiali między sobą bez
krzyku oraz nie zauważało się biegających uczniów.