Klasa IC w Szkole Łacińskiej

27 maja klasa I C wybrała się na warsztaty „Kiedyś było jakoś fajniej” do Szkoły Łacińskiej w Malborku. Dzieci samodzielnie wyrabiały bułeczki, ubijały masło, tkały na krosnach, lepiły z gliny oraz brały udział w dawnych zabawach ruchowych. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji poznali jak w dawnych czasach wykonywano przedmioty codziennego użytku.

Działo się w 3a

Dzień Dziecka w klasie III a
Tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy przyjemnie i wesoło. Rozpoczęliśmy od wspólnych gier sportowych z koleżankami i kolegami z klasy III b. Potem udaliśmy się na klasowy piknik. Rozłożyliśmy kocyki i korzystaliśmy z pięknej pogody. Był poczęstunek – m. in. pyszne babeczki, przygotowane przez jedną z Mam, rozmowy i zabawy. Z powodu deszczu, pod koniec dnia przenieśliśmy się do klasy, ale tam też świetnie się bawiliśmy.

Długo czekaliśmy na możliwość odwiedzenia Muzeum Zamkowego w Malborku. W końcu się udało!
W czwartek 10 czerwca wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez Panią Ewę z Działu Oświatowego muzeum. Dowiedzieliśmy się, dlaczego Krzyżacy zbudowali zamek w Malborku i dlaczego miasto stało się stolicą ich państwa. Poznaliśmy kolejne części budowli i obejrzeliśmy strój krzyżacki. Oglądaliśmy sale zamkowe i piękne tarasy. To był dzień pełen wrażeń. Dziękujemy!
Uczniowie klasy III a z wychowawczynią

Działo się w klasie 2a

Wyjazd do Szkoły Łacińskiej

25 maja 2021r. klasa 2a wybrała się do Malborka do Szkoły Łacińskiej na warsztaty “Dawniej było jakoś lepiej…” oraz w prezencie z okazji Dnia Dziecka uczestniczyli w “Szalonej wyprawie na Ziemię” w Planetarium. To był niezwykle bogaty w pozytywne wrażenia dzień, pełen emocji i radości  oraz wspólnej zabawy. 

Dzień Mamy

26 maja to bardzo ważny dzień, święto wszystkich Mam. W tym roku nie było możliwości zaproszenia rodziców do szkoły, by uświetnić ten dzień i dlatego  2a sprawiła swoim Mamom niespodziankę nagrywając film z dedykacjami, tańcem i piosenką. Drugoklasiści w filmie powiedzieli też za co kochają swoje mamy i jak uwielbiają z nimi spędzać czas. Przygotowali również w podarunku obrazy malowane na płótnie.

Dzień Dziecka

Dnia 1 czerwca klasa 2a spędziła tak jak uwielbia spędzać czas, czyli aktywnie i na wesoło. A działo się tego dnia sporo. Najpierw stworzyliśmy zespół  instrumentalny z bum bum rurkami na czele, potem z pasków papieru tworzyliśmy wyjątkowe obrazy, a na koniec poszliśmy na Ptasie Osiedle i piekliśmy kiełbaski na ognisku. Dziękujemy Rodzicom z 2a, że dzień wcześniej pomogli nam przygotować Ptasie Osiedle do zabaw i ogniska. Niestety deszcz troszkę zmienił nam plany, ale dobrze, że zdążyliśmy upiec kiełbaski. Zamiast sportowych konkurencji  w ogrodzie, to wróciliśmy do szkoły i graliśmy w gry planszowe oraz tańczyliśmy zumbę.

Wizyta klasy I b w Szkole Łacińskiej

Dnia 19 maja wreszcie pierwszaki mogły wyjechać na zajęcia edukacyjne do Szkoły Łacińskiej w Malborku. Zajęcia były bardzo ciekawe. Bawiliśmy się w „małych chemików” wykonując efektowne doświadczenia. Wszyscy bawili się doskonale!

Projekt „Święto ludzi pracy”

Od marca do maja 2021 r. piętnaścioro uczniów z klas 3 wzięło udział w projekcie ”Święto ludzi pracy”. Celem było pogłębianie wiedzy na temat zawodów oraz rozbudzanie szacunku do pracy zawodowej, jak i zainteresowań nowymi zawodami pojawiającymi się na rynku pracy. Uczestnicy wykonali zadania przewidziane w czterech etapach projektu.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się od spotkania organizacyjnego, na którym wszyscy zostali zapoznani z celami i zadaniami projektu.
Pierwszy etap polegał na wykonaniu pracy plastycznej techniką dowolną pt. ,,Ludzie przy pracy”. W drugim etapie uczniowie przygotowali prezentację wybranego przez siebie zawodu. Uczniowie zaprezentowali poszczególne zawody z wykorzystaniem dowolnych form. Były to między innymi prezentacje multimedialne, filmy, prezentacje na żywo z użyciem akcesoriów i narzędzi pracy charakterystycznych dla przedstawionego zawodu podparte komentarzem. W obu etapach ocenie podlegały: rzetelność informacji, oryginalność przedstawienia wybranego zawodu, kreatywność, estetyka i ogólne wrażenie. Poszczególne prace plastyczne, jak i prezentacje zostały ocenione przez komisję konkursową.
W trzecim i czwartym etapie uczestnicy projektu wypełniali testy wiedzy ,,Na starcie zawodowym i ,,Wiem więcej”. Wykazali się tutaj wiedzą o zawodach potrzebnych na rynku pracy, zawodach przyszłości, jak i o zawodach zanikających.

Przedsięwzięcie zakończyło się wręczeniem nagród i dyplomów wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie.
Laureaci projektu:
I miejsce – Gabriela Pacanek – klasa 3 c
II miejsce – Mikołaj Sosiński – klasa 3 c
III miejsce – Oliwia Szczecińska – klasa 3 a.
Gratulujemy!

Dyrekcja szkoły i organizatorzy pragną serdecznie podziękować za wsparcie w realizacji projektu sponsorom: Radzie Rodziców, Firmie ,,Ciepły Dom”, Aptece ,,Staromiejskiej” i Firmie ,, Marex”.
Marta Łabaj
Irena Cieszyńska

Kampania „Historia misia: nie bij mnie, kochaj mnie”

Kampania zatytułowana „Historia misia: nie bij mnie, kochaj mnie” prowadzona jest w Nowym Stawie po raz trzeci. W dniach od 10-14 maja 2021r. uczniowie klas 0-3 z SP nr 2 przy ul. Gdańskiej 53, zaangażowali się w projekt.

Akcję rozpoczęła pierwszy raz w ogóle w Polsce Fundacja WOŚP z Jurkiem Owsiakiem. A u nas w Nowym Stawie, mocno zaistniała na stałe w kalendarzu działań przeciwko przemocy i agresji wobec dzieci. Wspiera i patronuje całej Akcji Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Stawie.
Organizując po raz 3 akcję „Historia misia: nie bij mnie, kochaj mnie” w naszym miasteczku, chcemy w namacalny sposób zaprotestować przeciwko braku reakcji na przemoc, czy nieludzkie wręcz znęcanie się nad dziećmi. W tym roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Stawie aktywnie przyłączyli się do tej akcji. Przez 3 dni (wtorek, środa, czwartek) odbywało się bandażowanie i opatrywanie zgromadzonych wcześniej misiów-pluszaków oraz dołączanie listów i kolorowych fiszek. Misie trafiły do nas od naszych uczniów tych młodszych, ale i tych starszych, często naszych wychowanków uczących się już w szkołach średnich, którzy pamiętają wcześniejsze Akcje „Nie bij mnie, kochaj mnie”.
W kolejnych dniach tygodnia dzieci z 0-3 z naszej szkoły wyruszyły do różnych zakątków naszego miasta, aby w sumie kilkadziesiąt pluszowych misiów, poranionych i zabandażowanych, z tabliczkami z napisem „Nie bij mnie, kochaj mnie” zostało ułożonych w miejscach największych skupisk ludzi. Pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, parkach, w sklepach. Nie były to jednak zwykłe misie – każdy z nich miał swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. Celem naszej akcji było zwrócenie uwagi przechodniów. Chcieliśmy sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczy się reakcja! Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje, REAGOWAĆ!
Tak też się zadziało! Każdy miś ze swoją historią bardzo szybko znalazł swój nowy dom i opiekunów, którzy misiaki przygarnęli. Z wielu relacji dzieci, rodziców i mieszkańców gminy wynika, że bardzo podoba im się inicjatywa “Nie bij mnie, kochaj mnie” i zapewniają nas, że warto organizować takie akcje, które zwracają uwagę na problem przemocy dotykający dzieci.
Na ten profilaktyczny projekt, składały się także inne ważne elementy. Wcześniej rozstrzygnięty został konkurs dla klas II-III na najciekawszą prezentację multimedialną „Marzę o szkole wzajemnego szacunku”. Jury obradowało w składzie: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagog szkolny Marta Łabaj, nauczyciel Ewa Czerniewska, informatyk Paweł Kot. Autorami najlepszych prac okazali się: Oktawian Sobolewski, Amelia Grabarz, Kacper Wach i Maciej Suchcicki.
Wszystkie prezentacje wykonane zostały w niezwykle ciekawy sposób, a pomysłowość uczniów, samodzielność, walory edukacyjne oraz czytelność były na bardzo wysokim poziomie.
Najmłodsze dzieci, te z klas 0 i I, nagrały piosenki z antyprzemocowym przesłaniem. W tym przypadku jurorkami były: muzyk Agnieszka Kozieł-Pacanek, Beata Brucka, wicedyrektor SP 2 i nauczycielka Ewa Kot. Na docenienie zasłużyły grupy wokalne z klas: I b, I a, 1 c, 0 b, 0 c i 0 a. Zespoły wokalne prezentowali utwory w sposób ciekawy, melodyjny, a stroje i scenki wzbogaciły występ i odbiór artystyczny.
Uczniowie klas 1- 3 uczestniczyli również w warsztatach “Dobre i złe tajemnice”, które prowadziły Ewa Czerniewska i Ewa Kot. Celem warsztatów było zrozumienie, że przemoc jest zła, ale można jej zaradzić, dziecko miało zauważyć, że własna prawidłowa postawa może pomóc w trudnych sytuacjach. Prowadzący wskazali jak się zachować, kiedy dziecko jest świadkiem lub obiektem przemocy, dzieci uczyły się, w jaki sposób grzecznie i zdecydowanie odmawiać oraz nauczyły się różnych sposobów ochrony przed przemocą. Następnie klasom wręczono gry planszowe „Poznajmy się lepiej”. Odbywały się również zajęcia z pedagogiem, panią Martą Łabaj, w ramach projektu „Jesteśmy, żyjemy, więc mamy swoje prawa i obowiązki” .
Każdy wychowawca otrzymał konspekt zajęć o tematyce związanej z programem do przeprowadzenia w klasie w dogodnym terminie między 10 – 14 maja. Natomiast Rodzice otrzymali Apel Dziecka oraz wskazówki co powinno dziecko codziennie usłyszeć od ukochanych osób.

Prezentacje uczniów:

Oktawian, kl. 2a
Amelia, kl. 2a
Maciej, kl. 2b
Aleksander, kl. 3b
Jan, kl. 3c
Dawid, kl.3c
Zuzanna, kl. 3c
Kacper, kl. 3c