Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej (ul. Gdańska – 8.11.2019)

8.11.2019 r. w SP nr 2 przy ul. Gdańskiej 53 odbył się Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej. Mamy ogromną satysfakcję z festiwalu, bo jest formą upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości w 101 rocznicę jej odzyskania. W festiwalu wzięły udział wszystkie klasy 1-4, a także grupa 5-latków, grupa 0a i 0b. Uczniowie wyróżnili się pięknym wykonaniem utworów patriotycznych, eksponując ich przesłanie i walory artystyczne. O godz. 11:11 wszyscy obecni tego dnia w szkole, w strojach galowych, odśpiewali uroczyście 4 zwrotki Hymnu Narodowego. Był to moment niezwykle wzniosły i wzruszający. Zarówno część poetycka, jak i festiwalowa, dostarczyły wszystkim zgromadzonym moc emocji – były łzy wzruszenia, ale i radości z tak wspaniale przeżytego razem dnia. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do przygotowania tego wyjątkowego festiwalu. Dziękujemy pani Danucie Ostrowskiej za przygotowanie ciekawej dekoracji.
W tym dniu laureaci dwóch konkursów plastycznych organizowanych przez panią Stellę Natora oraz panią Danutę Ostrowską i panią Ewę Czerniewską, w ramach obchodów Dnia KEN, odebrali nagrody i wyróżnienia. Wszystkim artystom gratulujemy sukcesów.

“Tu byliśmy….”

W dniu 17.10.2019r. grupa 20 uczniów z klas ósmych naszej szkoły uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku. Konferencja podsumowująca ETUZ adresowana była m.in. do uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z Malborka i powiatu malborskiego.
Pan J. Stawicki, dyrektor ZSP Nr w Malborku, wielokrotnie w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważne i istotne jest zdobywanie nowych kompetencji, dzięki którym możemy odnieść sukces zawodowy. O tym “Co zrobić, by osiągnąć sukces zawodowy” mówił m.in. p. Jarosław Filipczak, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, przedsiębiorca. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Malborku, a także p. Kamila Wodnicka, konsultant powiatowy w zakresie doradztwa zawodowego, która poruszyła tematykę koncepcję tożsamości zawodowej. Głos zabrali także uczniowie ZSP Nr 3, którzy powrócili z zagranicznych staży zawodowych w Londynie, włoskim Rimini, w Lizbonie. Młodzież opowiedziała o swoich doświadczeniach i zdobytych umiejętnościach. Uczestnicy konferencji zostali obdarowani koszulkami promującymi inicjatywę Komisji Europejskiej.
Dla naszych uczniów takie wydarzenie, to kolejny jasny przekaz, mówiący o tym, że zaangażowanie w naukę i wykonywaną pracę to inwestowanie w swój rozwój zawodowy, który może w przyszłości przynieść sukces.
Opiekun: p. Marta Łabaj, doradca zawodowy

Wycieczki klas IIIa i IIIc do Białej Góry i do lasu (październik 2019)

W dniu 18.10.2019 r. klasy III A i III C wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Białej Góry i do lasu. W Białej Górze uczniowi mogli z wałów podziwiać Wisłę oraz miejsce skąd Nogat wypływa z Wisły. Miały również okazję obejrzeć i poznać sposób działania śluz, które regulują poziom wód.
Następnie dzieci udały się do lasu w okolicy Sztumskiego Pola, gdzie podziwiały las w pięknych jesiennych barwach. Obserwowały roślinność czterech warstw lasu. Szczególnym powodzeniem cieszyła się warstwa runo leśne, gdyż okazało się, że w lesie jest sporo grzybów. Dzieci do kosza zbierały podgrzybki i maślaki – wszystkie sprawdzone w atlasie grzybów. Wycieczka była bardzo udana, gdyż w ciekawy sposób uczniowie zdobyli nowe wiadomości.

Zajęcia w Zamku klasy 3 C

W czwartek 10 października 2019 r. uczniowie klasy 3 C rozpoczęli cykl zajęć w Muzeum Zamkowym w Malborku. Naszym przewodnikiem była Pani Ewa, która poprowadziła ciekawe zajęcia. Dzieci dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części zamku i kim byli jego mieszkańcy. Następnie udaliśmy się na wspaniałą wystawę z bardzo cennymi eksponatami. Na zakończenie uczniowie mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi i pomalowali płaskorzeźbę przedstawiającą Madonnę. Wycieczka była bardzo udana i już nie możemy doczekać się następnej wizyty w Zamku.
Wychowawczyni kl. III C

Nasze uczennice na VIII Forum Pomorskiej Edukacji

11 października nasze uczennice z klasy VIIIc miały okazję wziąć udział w VIII FORUM Pomorskiej Edukacji, które jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „2019 – ROK WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI”
W Teatrze Muzycznym w Gdyni zgromadzeni wysłuchali wystąpienia dr hab. Aleksandra Halla oraz wykładu „Wyzwania dla edukacji” – prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego. Aktywni Młodzi Pomorzanie opowiedzieli o inicjatywach młodzieżowych organizowanych w naszym województwie. Na zakończenie wszyscy zebrani mieli przyjemność obejrzeć „Wiedźmina” – musical Teatru Muzycznego.
Wyjazd na VIII Forum Pomorskiej Edukacji zapoczątkował również naszą współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką – filia w Malborku.

Baśnie na lodzie

Dnia 10.10.2019 uczniowie klas VIC i VID wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej Oliwia na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.
Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
(Marzena Lewandowska)

Dzień Uśmiechu 2019

W tym roku Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony był 4 października. W obchody tego święta włączyli się także uczniowie naszej szkoły. Kilka dni wcześniej klasa 2c przygotowała ciekawą gazetkę tematyczną.
Ten dzień był wyjątkowy. Już od rana widać było na twarzach dzieci i dorosłych piękny uśmiech. A wszystko to za sprawą „Uśmiechniętych buziek” od Zespołu do Spraw Promocji Szkoły i Rady Rodziców.
Dzieci z Małego Samorządu Uczniowskiego postanowiły „wprawić” w dobry humor każdego, kto odwiedził naszą szkołę. Przedstawiciele Samorządu wręczyli każdemu dziecku i rodzicowi, który pojawił się w szkole, karteczkę z życzeniami z okazji tego święta oraz poczęstowali wszystkich cukierkami.
Ponadto klasy 1a i 2c wraz z wychowawczyniami przeszły się ulicami naszego miasta, by nam wszystkim przypomnieć o tym, że warto się na chwilę zatrzymać, dostrzec drugiego człowieka i zwyczajnie się do niego uśmiechnąć, czyniąc swój i jego świat lepszym.